piątek, 12 września 2008

Członkowie Jury

Edyta Kozak - Choreograf, kurator tańca, dyrektor warszawskiego festiwalu Ciało/Umysł; podczas baletowej kariery tancerki zerwała z estetyką klasycznego tańca i zainteresowała się światem tańca współczesnego. Na początku lat 90-tych założyła jeden z pierwszych niezależnych zespołów teatru tańca - NEI, którego byłą tancerką i choreografem. Tworzyła poetyckie historie o wyalienowanym, szukającym swojej drogi współczesnym człowieku ("Gonitwa ciał", "Poza", "For 4", "without movement") oraz spektakle konfrontujące się z przypadkową widownią ulicy czy klubu ("Extra dry", "Kiss me"). Pod koniec lat 90-tych zerwała z twórczością choreograficzną, aby zająć się tworzeniem autorskiego programu Międzynarodowego Festiwalu ciało/umysł oraz projektów sprzyjających rozwojowi tańca w Polsce. Do twórczości artystycznej powróciła w 2001 r. tworząc wraz z artystą multimedialnym - Mirkiem Kowalczykiem zespół Made Inc. W ramach ich współpracy powstał m.in. konceptualny, multimedialny spektakl/instalacja/performance "PLIK 01". Jest pomysłodawczynią i kuratorką 3 badawczych projektów - laboratoriów choreograficznych, w ramach których polscy młodzi artyści spotykali się z rówieśnikami z innych krajów europejskich (Niemiec, Francji, Szwajcarii i Serbii).

Anna Królica - ur. 1982, doktorantka w Katedrze Dramatu UJ i równocześnie magistrantka Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, współzałożycielka i redaktorka portalu www.nowytaniec.pl, zajmującego się tańcem współczesnym. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską na temat ciała i pamięci w Teatrze Śmierci Tadeusza Kantora w kontekście Tanztheater Wuppertal Piny Bausch.

Joanna Leśnierowska - absolwentka teatrologii UJ, krytyk tańca, dramaturg; współpracuje z krakowskimi Didaskaliami, publikowała także poza Polską (m.in. w Theater der Zeit (Berlin), Dance Today (Izrael), Dance Zone (Praga). Jest autorką rozdziału o teatrze tańca w wydanym w 2006 roku "Słowniku wiedzy o teatrze" (Wydawnictwo Park, Bielsko-Biała). Jako krytyk i teoretyk tańca brała udział w wielu międzynarodowych projektach i wykładała o światowym i polskim tańcu w kraju (UAM, Poznań, Uniwersytet Jagielloński, Kraków) i poza jego granicami. W 2003 roku była krytykiem-rezydentem podczas wiedeńskiego festiwalu Impulstanz. Od 2004 roku jest kuratorem tańca w poznańskim Starym Browarze prezentującym przez cały rok najnowsze osiągnięcia awangardowej choreografii i wspierającym rozwój rodzimych artystów (www.starybrowarnowytaniec.pl). W ramach programu powstał pierwszy w Polsce program rezydencyjny dla młodych choreografów (solo projekt), seria intensywnych treningów choreograficznych dla profesjonalistów, a od trzech lat zwieńczeniem sezonu jest festiwal w ramach prestiżowej poznańskiej Malty. Od 2003 roku współprowadzi zespół , a od 2004 r. także stowarzyszenie, Towarzystwo Gimnastyczne, które obok produkowania spektakli (whatever you wish, 2003,Obcojęzyczność, 2005, Nic, 2007) prowadzi intensywną działalność edukacyjną (program warsztatów Towarzystwo Gimnastyczne zaprasza) i jest polskim partnerem prestiżowej europejskiej organizacji DanceWeb (www.towarzystwogimnastyczne.com).

Anna Hryniewiecka - ur. 1964, z wykształcenia historyk sztuki, od 1999 roku zastępca dyrektora ds. programowych Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu. Pracowała jako dziennikarz w Radio "S" /1992-1996/ , a później w TVP Poznań /1997-1999/, gdzie realizowała m.in. reportaże i programy dokumentalne. W latach 2001-2006 pełniła funkcję rzecznika prasowego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Reprezentowała Polskę w europejskim projekcie Trans Danse Europe /2003- 2006/, którego ideą była szeroka promocja młodych poszukujących teatrów tańca. W 2005 roku przebywała na stypendium Courants du Monde organizowanym dla szefów instytucji kultury przez Maison des Cultures we Francji. W "Zamku" kieruje zespołem kreującym program i strategię rozwoju instytucji. Pracuje jako kurator, inicjuje wiele projektów wystawienniczych, realizuje i rozszerza współpracę międzynarodową CK "Zamek".

Adam Kamiński - prezes Stowarzyszenia Artystyczno - Edukacyjnego ARTATUT, kurator Mandala Performance Festival, animator kultury, koordynator licznych projektów z zakresu sztuki performance i tańca współczesnego min: ,,Sztuka w akcji" , ,, Wibracje Taneczne" ,, Atuty sztuki" , ,, Sztuka Aktywności" - projekt w realizacji, instruktor teatralny, oligofrenopedagog, arteterapeuta. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Brak komentarzy: