piątek, 12 września 2008

Organizacja projektu

Stary Browar Nowy Taniec
Projekt STARY BROWAR NOWY TANIEC to unikatowy w Polsce, wielopoziomowy program tańca współczesnego realizowany od października 2004 roku. Jego podstawową misją jest popularyzacja sztuki tanecznej oraz wspieranie profesjonalnego rozwoju młodych polskich choreografów i tancerzy poprzez stworzenie w Poznaniu pierwszego w Polsce miejsca regularnych całorocznych prezentacji i kreacji tańca współczesnego. Głównym punktem zainteresowania projektu jest prezentacja osiągnięć i upowszechnianie wiedzy o najnowszych awangardowych trendach w sztuce tańca, a tym samym inspirowanie lokalnego środowiska tanecznego do radykalnych eksperymentów i koncentracji na ruchowych (i nie tylko) poszukiwaniach formalnych. Celem jest wykreowanie w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze centrum choreografii - nie tylko miejsca prezentacji spektakli, ale także (a może przede wszystkim) "przestrzeni kreacji" - punktu spotkań młodych polskich artystów ze swoimi rówieśnikami z zagranicy oraz doświadczonymi choreografami; pulsujące przez cały rok kreatywną energią miejsce prób i produkcji oryginalnych spektakli tanecznych - centrum umożliwiające w profesjonalnych warunkach tworzenie i promocję dynamicznej, porywającej sztuki tańca współczesnego.
W ciągu 4 lat trwania projektu Studio Słodownia +3 gościło blisko setkę zdarzeń tanecznych z udziałem artystów z całej Europy i Polski. Zwieńczeniem cyklu comiesięcznych prezentacji jest co roku cykl przedstawień Stary Browar Nowy Taniec na Malcie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. To tygodniowe święto tańca w Starym Browrze stanowi atrakcyjną prezentację regularnych działań tanecznego programu Kulczyk Foundation i niepowtarzalną (często pierwszą) okazję do spotkania z największymi gwiazdami światowego tańca.
Z myślą o promocji rodzimego tańca, w 2007 r. novum w ramach stałego programu prezentacji stała się seria spektakli polskich pod znamiennym tytułem Co z tym tańcem? Jej celem jest zarysowanie aktualnej mapy polskiego współczesnego tańca. Poprzez oglądanie spektakli oraz pospektaklowe rozmowy z twórcami i publicznością, program podejmuje próbę nazwania problemów, z jakimi borykają się na co dzień tancerze i choreografowie, a także rozpocząć dyskusję nad kondycją i przyszłością tańca współczesnego w Polsce.
Od początku 2007 r. rozwija się także dynamicznie program zawodowych intensywnych treningów choreograficznych (coaching projects), który wobec braku zawodowego kształcenia i doskonalenia tanecznego w Polsce stał się dla polskich artystów nie tylko unikatową okazją do artystycznego rozwoju i spotkania z mistrzami-choreografami z zagranicy, ale także zaoferował im przestrzeń dla, nie tyle produkcyjnej, co badawczej pracy w studio - rzadką w Polsce okazję poszukiwania i doskonalenia własnego artystycznego języka pod okiem tanecznych osobowości (m.in. Michaela Schumachera, Palle Dyrvalla, Kennetha Flaka).
Działalność edukacyjna i projekty wspierające rozwój zawodowego środowiska polskiego tańca stały sie obok prezentacji najwyższej klasy międzynarodowych spektakli ważnym wyróżnikiem programu Stary Browar Nowy Taniec czyniącym ze Starego Browaru prawdziwe centrum polskiego tańca. W 2006 r. powołany został do życia pierwszy, i jak dotąd jedyny w Polsce, program rezydencyjny SOLO PROJEKT, w ramach którego młodzi artyści zyskują szansę i środki konieczne do stworzenia spektaklu solowego.

Stary Browar Art Centre / Art Stations Foundation
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
Polska / Poland
tel. + 48 61 8596 122
fax + 48 61 8596 121
curator of dance program: Joanna Leśnierowska
email: j.lesnierowska@kulczykfoundation.pl

Centrum Kultury "Zamek"
w Poznaniu to jedna z największych i najbardziej dynamicznych instytucji tego typu w Polsce. Program "Zamku" obejmuje propozycje ze wszystkich dziedzin sztuki: sztuk wizualnych, muzyki, filmu, literatury, teatru, tańca i edukacji artystycznej. W unikatowych przestrzeniach naszej siedziby organizujemy spotkania, wystawy, koncerty, przeglądy filmowe, spektakle teatralne, warsztaty; sprawdzamy się również jako producent realizowanych z ogromnym rozmachem imprez plenerowych. Dziedziną, która w naszym programie ma coraz większe znaczenie jest niezwykle popularny w całej Europie teatr tańca współczesnego.
CK "Zamek" w latach 2003-2006 był polskim partnerem projektu Trans Danse Europe, który polegał na wymianie pomiędzy dziewięcioma festiwalami tańca i ośrodkami kultury z Francji, Belgii, Islandii, Słowenii, Danii, Finlandii, Czech i Polski wybranych teatrów tańca i choreografów. Artyści w każdym z ośrodków odbywalirezydencję artystyczną. Jej efektem było przygotowanie spektaklu, który pokazywany był później we wszystkich partnerskich ośrodkach. W 2003 roku "Zamek" zorganizował rezydencję francuskiego zespołu Rialto Fabrik Nomade, który swój spektakl przedstawił w Poznaniu rok później. W ramach TDE "Zamek" zaprezentował także: spektakl w wykonaniu czeskich artystów przygotowany przez znakomitą belgijską choreografkę - Karine Pontier /2004/, "Kilka błyskotliwych spostrzeżeń" Teatru Dada von Bzdülöw; ''We are all Marlene Dietrich FOR" Iceland Dance Company, ''Helium" belgijskiego Compagnie Mossoux-Bonte (fot.), ''Moment'' Magdaleny Reiter /wszystkie w 2005/; "Flow" i "Lucid Dreaming" fińskiego Nomadi Productions oraz "AlineAlone" Granhoj Dans z Danii/2006/.
Od 2006 roku, wspólnie z Fundacją Nuova, organizujemy Festiwal Wiosny, którego ideą jest prezentacja najciekawszych adaptacji "Święta wiosny" Igora Strawińskiego. Dotychczas w Poznaniu zobaczyliśmy: "Sacre du Printemps" Compagnie Heddy Maalem /2006/; "Haru No Saiten. Un Sacre du Printemps" w choreografii Carlotty Ikedy i Ko Murobushi w wykonaniu Compagnie Ariadone z Bordeaux /2007/ (fot.) oraz widowisko multimedialne "Sacre" w interpretacji Klausa Obermaiera i Ars Electronica Futerlab /2008/.
W 2007 roku zainaugurowaliśmy nowy cykl "Mistrzowie choreografii XXI wieku". W jego ramach wystąpił Peeping Tom - flamandzki artysta, jeden z najwybitniejszych współczesnych choreografów, który w cK "Zamek" zaprezentował trzy spektakle teatralno-taneczne składające się na niezwykłą "Trylogię" /"Le Jardin", "Le Salon", "Le Sous Sol"/ (fot.). Był to pierwszy i jedyny występ jego zespołu w Polsce.

Centrum Kultury "Zamek"ul. Święty Marcin 80/82 61-809 Poznań Polska tel. +48 61 6465 200 tel./fax +48 61 6465308
www.zamek.poznan.pl
Anna Hryniewiecka dyrektor programowy a.hryniewiecka@zamek.poznan.pl

Brak komentarzy: