sobota, 13 września 2008

Tańcząc z wrogiem


Renata Piotrofska, założycielka Stowarzyszenia Prze-Twórczego i contact improviserka, jest inicjatorką nietypowego projektu tanecznego, łączącego tancerzy-przedstawicieli trzech narodów o powikłanej, trudnej i pełnej traum historii – która, jak niestety dobrze wiemy, odbija się echem w świadomości społecznej i życiu politycznym aż po dziś dzień. Renata pochodzi z Polski, Markus Hoft z Niemiec, zaś Danya Elraz z Izraela, podczas gdy jej rodzice urodzili się w Polsce. Jak piszą autorzy projektu: „Słowa Polska, Izrael, Niemcy nie mogą być wypowiedziane bez nieustannego przypominania sobie o kompleksowym historycznym trójkącie. Czy ma to jakiekolwiek konsekwencje w aktualnym życiu codziennym?”. Na pewno taką konsekwencją jest właśnie Tańcząc z wrogiem…
Poza pochodzeniem z różnych uwikłanych w historyczne spory narodów, artystów odróżnia od siebie również doświadczenie artystyczne. Piotrofska, choć znana przede wszystkim jako tancerka zajmująca się contact improvisation, ukończyła warszawską Akademię Teatralną zdobywając klasyczne wykształcenie aktorskie. Hoft, choć improwizacja jest mu równie bliska, łączy ją z doświadczeniem zawodowego klauna. Danya Elraz prowadziła niedawno warsztaty improwizacji w Warszawie – zatem to ten kierunek sztuki tanecznej jest tym, co twórców przede wszystkim łączy. Pytani o zarys projektu, autorzy odpowiadają prosto: "Umieść Polaka, Izraelczyka i Niemca razem w jednym małym pokoju. Zamknij drzwi. Przekręć klucz. Otwórz drzwi miesiąc później…". Co zastaniemy za drzwiami, przekonamy się już w sobotę.


Projekt wsparty przez Urząd Miasta St. Warszawy/ Polska, Ambasadę Izraela w Warszawie/ Polska, Teatr Hazira z Jerozolimy/ Izrael, Schwankhalle Bremen/ Niemcy.


Brak komentarzy: